O Naszym Domu
Dom Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela” usytuowany jest w dzielnicy Mikuszowice Śląskie w parku Cygański Las. Jego położenie u podnóża masywu Klimczoka i Szyndzielni, zapewnia mieszkańcom ciszę, spokój oraz świeże powietrze. Teren o powierzchni 1,3 ha, z licznymi nasadzeniami drzew owocowych i krzewów – umożliwia mieszkańcom spędzanie czasu na łonie przyrody.
DPS „Dom Nauczyciela”, oddany został do eksploatacji w 1965 r. W pierwszym okresie zamieszkiwany był wyłącznie przez emerytowanych nauczycieli, od kilku lat przeznaczony jest dla osób starszych, bez względu na zawód. Od 1.06.2009 r. placówką zarządza Pani Dyrektor Grażyna Tobur-Jasonek.
Obiekt posiada 3 kondygnacje oraz 92 miejsca w pokojach jedno i dwuosobowych. W każdym pokoju urządzony jest węzeł sanitarny oraz aneks kuchenny. Ponadto większość pokoi posiada balkony, z których mieszkańcy chętnie korzystają.
Pensjonariusze mają zapewnione całodzienne wyżywienie – 3 posiłki dziennie. Kuchnia zapewnia różne rodzaje diet dostosowane do potrzeb mieszkańców. Posiłki podawane są w przestronnej jadalni lub dostarczane do pokoi osób leżących.
Do dyspozycji przeznaczona jest pralnia w której ubrania zostaną starannie wyprane i wyprasowane.
Mieszkańcy mogą korzystać z telewizora i odtwarzacza DVD w holu Domu. Do dyspozycji jest także świetlica/kaplica, gdzie odbywają się m.in. imprezy kulturalne, koncerty, chór oraz Msze Św., które systematycznie odprawia zaprzyjaźniony ksiądz z tutejszej parafii. Ksiądz z Sakramentem Św. odwiedza również osoby chore, które leżą w swoich pokojach. Działa również biblioteka, w której na bieżąco uzupełniane są zbiory.
W budynku używana jest winda typu szpitalnego z automatycznie rozsuwanymi drzwiami.
Na każdym piętrze w holu stoją fotele, kanapy oraz stoliki, gdzie mieszkańcy chętnie wypoczywają i spędzają czas na wspólnych rozmowach. Ponadto na II piętrze znajduje się duże akwarium, które przyciąga miłośników natury.
W cieplejszych miesiącach domownicy wychodzą na nasłonecznione balkony. Korzystają z nich przede wszystkim osoby leżące i na wózkach.
Funkcjonuje również sklepik w którym pensjonariusze mogą zaopatrzyć się w potrzebne im artykuły.
Doświadczona i wykształcona kadra Sekcji Terapeutyczno – Opiekuńczej służy całodobową pomocą oraz fachową opieką medyczną. Dom regularnie odwiedza lekarz pierwszego kontaktu, a w razie potrzeby mieszkańcy zostają zawożeni do różnych specjalistów.
Do dyspozycji domowników jest bogato wyposażona oraz gruntownie wyremontowana salka rehabilitacyjna, gdzie wykwalifikowani fizjoterapeuci świadczą szeroki zakres zabiegów. Ponadto dwa razy w tygodniu prowadzona jest gimnastyka ogólnodostępna.
W ramach terapii zajęciowej działa kawiarenka, gdzie każdy może napić się wyśmienitej kawy z ekspresu i zjeść pyszne ciastko. Terapeuci prowadzą różne zajęcia, gry i zabawy. Działa także pracownia w której mieszkańcy malują, tkają oraz wykonują inne techniki plastyczne w miarę swojej sprawności fizycznej.
Organizowane są liczne imprezy kulturalne, wycieczki, a także wyjścia do kina i teatru oraz na koncerty, wystawy i wernisaże. Raz w roku odbywa się uroczysty bal, na który zapraszamy zaprzyjaźnione DPS-y oraz “Piknik rodzinny” organizowany dla mieszkańców i ich rodzin, przyjaciół, znajomych. Ponadto mieszkańcy mają możliwość indywidualnego korzystania z prasy, a w razie potrzeby prasa jest czytana mieszkańcom. Prężnie działa chór „Beskidek”, a jego występy uświetniają uroczystości organizowane dla mieszkańców.
Każdy z mieszkańców ma przydzielonego Pracownika Pierwszego Kontaktu, który w razie potrzeb służy pomocą.
Domownicy korzystają z pomocy pracownika socjalnego, który m.in. zrobi zakupy dla osób leżących.
Dom zapewnia codzienną pomoc psychologiczną. Prowadzone są terapie, zarówno grupowe, jak i indywidualne.
Główną przesłanką działalności Domu jest zapewnienie opieki i godziwych warunków życia oraz tworzenie atmosfery dającej jego mieszkańcom poczucie rodzinnego ciepła.
WSZYSTKIE OSOBY, KTÓRE DYSPONUJĄ CZASEM I CHCĄ NIEŚĆ POMOC STARSZYM ORAZ NIEPEŁNOSPRAWNYM OSOBOM BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WOLONTARIAT.
Historia zmian:
- 2018-08-17 @ 12:05:01 [aktualna wersja] Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-08-17 @ 12:05:01 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-08-17 @ 12:04:21 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-08-17 @ 12:03:48 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-08-17 @ 11:59:47 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-08-17 @ 11:46:12 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-05-30 @ 12:53:54 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-05-30 @ 12:50:53 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-05-30 @ 11:01:28 Dodane przez Anna Rosa-Rycak
- 2018-05-30 @ 10:40:27 Dodane przez Anna Rosa-Rycak